Biographie-Turc

   


Contact

BİYOGRAFİ

Armonika fakir bir çalgıdır. Ülkelerini bırakarak giden göçmenlerin, yalnız kovboyların, esirlerin, askerlerin, çocukların çalgısı.
Batının trenlerinde, yük gemilerinin kızgın ambarlarında, kamplarda, ateşin etrafında, dağlarda ya da Ege’nin plajlarında, Paris’ten İstanbul’a, insanları biraraya getirir. Armonika güler, armonika ağlar, armonika yalpalanır, harmonika salınır, dans eder… Notlar uçar, tellerin dikenlerin arasından geçer, daha güzel zamanlar için umut yaratır,  barış, özgürlük, kardeşlik… rüyalarına sebep olur.


Alain DELHOTAL

Lider - Armonika kromatik/vokal
Müzetten caza…

Ana babasının plaklarında duyduklarını diatonik armonika ile çalmaya çalışması çok genç yaşlarda başlar.
70’li yıllarda, ilk kromatik armonikasıyla önce « müzet » yani Paris’in geleneksel müziğini icra eder. Sonra « chansons française »e geçer, Kosma ya da Ennio Morricone’nin film müziklerini çalar. Larry Adler’i ve otuz sene sonra tanışacağı Toots Thielemans’ı keşfetmeden önce caz standartında ilk icrası Sydney Bechet’in « Petite fleur / Küçük Çiçek »i olur.


Belediye Başkanı olduğu köyde caz festivalinin yaratıcısı olur ve altı sene boyunca bu festivalin animatörlüğünü yaparken Pierre Michelot, Dany Doriz, Tuna Ötenel, Philippe Combelle, Raül De Souza, Brad Lealy, Marcel Azzola gibi birçok müzisyenle sahne alır.


Paris’in caz mahzenleri

Paris’te cazın tapınağı Caveau de la Huchette’de, Georges Arvanitas, Marc Fosset, Jean-Lou Longnon, Christian  Morin, Maxime Saury veya Büyük Rhoda Scott gibi Fransız, İngiliz, Amerikan cazcılarıyla doğaçlama (emprovizasyon – jam session-) yapmıştır.

"harmo & Co."

Ünlü Music Academy International’de " MO'S Musique Emotion 6tet "i, daha sonra da Rus piyanist ve gitarist Sacha Skriabin’le "Harmo & Co." adlı grubu kurar.


2005 de Fas’ta Safi ve El Jadida’da TRANSES ATLANTIC Festivalinde 30 000 seyirci önünde sahne alır. Gnawas müzisyenleri ile birlikte müziklerini icra etme olanağını bulur. Bu onun için bir çeşit vahiy teşkil eder. Dönünce, Faslı dinliyicilere teşekkür, Fas’a saygı mahiyetinde  « Mahroco »yu besteler. Fas Kralı Mohamed VI kendisine kişisel bir kutlama mektubu gönderir.
Bundan böyle besteleri oryantal müzikten etkilenir.
2013 de Uluslarası Antalya Caz Festivalinde, seyirci, özgür ve laik Türkiye’ye saygı niteliğinde ve ülkenin kargaşalı tarihini sembolize eden « Çanakkale'yi unutma » bestesinin icrasından sonra « standing ovation »la alkışlar. Fransız caz dünyasında gayet iyi tanınan dostu Füsun Levet’e Kuşadası’na düzenli olarak dinlenmeye gittiğinde birçok defa burada da müziğini icra etmiştir. Fransa’da her konserinde, kendi çok yakın hissettiği Türkiye’den çoşku ile sözeder.

Almanya, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg gibi ülkelerde de sahneye çıkmıştır.

Son derece seçici bir kuruluş olan "Club-Med Artistes"in üyesi Alain Delhotal, düzenli olarak altmışlı yılların rock’undan reggae’ye, klasik korodan armonika orkestrasına kadar değişik eğitim programlarına davet edilmektedir.
2009 da çıkan albümünde Amerikalı şarkıcı Manda Djinn’e eşlik etmiştir. Fransız ya da Senegalli birçok sanatcının albümüne katılmıştır. Film müzikleri yanında Fransız televizyonu için jenerikler kaydetmiştir.
Alain Delhotal Société des Auteurs Français’nin yazar ve kompozitör sıfatıyla üyesidir.
Fransa Cumhuriyet’i  Alain Delhotal’ı sanat ve edebiyat alanında ve liyakat nedeniyle verilen Chevalier de l'Ordre National du Mérite ve Chevalier dans l'Ordre des Arts et Lettres madalyaları ile onurlandırmıştır.

PROFESYONEL İLETİŞİM

Alain DELHOTAL ve Dörtlüsü (quartet) dünyanın her yerinde, konser verebilir, festivallere, seminerlere, kongrelere katılabilir, özel VIP gecelerinde yer alabilir.
Grubun koşullarını öğrenmek için isteğinizi ve iletişim bilgilerinizi  contact@harmoco.com adresine e-posta ile bildirebilirsiniz. Grubun ajanı sizi arayacaktır.
.